Pomorskie - dobry kurs na edukację. Kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów w regionie poprzez edukację morską.
Na zajęcia te uczęszczają uczniowie klas piątych, podzielenie na trzy grupy. Celem projektu jest poszerzenie wiadomości związanych z przynależnością do rejonu w którym żyjemy. Zdobycie informacji o tematyce morskiej.
W ramach realizacji projektu uczniowie szczególności
kształtują takie umiejętności, jak:
• czytanie ze zrozumieniem,
kreatywność,
planowanie,
organizowanie,
• analizowanie,
• współpraca w zespole,
• rozwiązywanie problemów,
• wyszukiwanie informacji,
• prezentacja informacji.
Uczniowie w grupach pracują metodą projektu. Każda grupa wybrała temat który ich zainteresował. Opiekunem grup jest Marek Zieliński.
Grupa I
Temat: Charakterystyka latarni morskich na polskim wybrzeżu bałtyckim.
Uczniowie przygotowują prezentację multimedialną.
Harmonogram spotkań: 13.12.2012; 15.01.2013;
25.01.2013; 01.02.2013; 08.02.2013; 01.03.2013; 08.03.2013; 15.03.2013.
Grupa II
Temat: Prezentacja dawnych statków morskich.
Poza zdobywaniem wiedzy uczniowie przygotowują plakaty i gazetkę szkolną.
Harmonogram zajęć: 13.12.2012; 18.01.2013; 01.02.2013; 08.02.2013; 01.03.2013; 08.03.2013; 15.03.2013; 22.03.2013.
Grupa III
Temat: Skarby Bałtyku – przedstawienie przepisów na potrawy z ryb i wykonanie wybranych potraw.
Uczniowie podczas zajęć zbierają przepisy kulinarne i przygotowują mini książkę kucharską na potrawy z ryb.
Harmonogram zajęć: 13.12.2012; 16.01.2013; 23.01.2013; 30.01.2013; 07.02.2013; 28.02.2013; 07.03.2013; 14.03.2013.
W okresie wiosennym uczniowie wezmą udział w zajęciach praktycznych z edukacji morskiej, poznają podstawy udzielania pierwszej pomocy na morzu, budowę żaglówki, będą mieli zajęcia związane z sterowaniem żaglówką.
Szkoła Podstawowa w Połęczynie – projekt „Pomorskie – dobry kurs na edukację. Kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów w regionie poprzez edukację morską”
W roku szkolnym 2012/2013 Szkoła Podstawowa w Połęczynie zakwalifikowała się do projektu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego „Pomorskie – dobry kurs na edukację. Kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów w regionie poprzez edukację morską”. Przedsięwzięcie będzie realizowane w partnerstwie z Fundacją Navigare Mateusza Kusznierewicza oraz Ligą Morską i Rzeczną.
Celem projektu jest rozwój kompetencji kluczowych uczniów. Działania przewidziane w ramach projektu, prowadzonego pod hasłem „Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy”, dotyczyć będą szeroko pojętej tematyki morskiej i żeglarstwa, nawiązując tym samym do bogatej tradycji edukacji morskiej w naszym regionie. Wybór tematyki morskiej umożliwia skuteczne i atrakcyjne dla uczniów rozwijanie kompetencji. Dziewczęta i chłopcy podczas pasjonujących zajęć będą nabywać nową wiedzę i umiejętności.
Przedsięwzięcie dotyczy uczniów klas V. W naszej szkole utworzono jedną grupę projektową, której opiekunem jest pani Aleksandra Nickel.
Działania przewidziane do realizacji w ramach projektu:
dodatkowe zajęcia pozalekcyjne prowadzone metodą projektu w obszarze edukacji morskiej w wymiarze 8 spotkań po 2 godz. lekcyjne,
praktyczne zajęcia żeglarskie – jednodniowe praktyczne zajęcia żeglarskie,
warsztaty edukacyjne – 3 godzinne wyjazdowe warsztaty o tematyce morskiej realizowane w instytucjach edukacyjnych związanych z edukacją morską,
dodatkowe zajęcia edukacyjnozawodowe i psychologicznopedagogiczne w wymiarze po 2 godz.
Zakres tematyki poruszanej na zajęciach oraz wykorzystanie teorii w praktyce stanowić będą nową, kompleksową propozycję w ofercie edukacyjnej naszej szkoły. Umożliwi ona skuteczne, efektywne i atrakcyjne dla uczniów rozwijanie kompetencji kluczowych, szczególnie takich jak: kompetencje matematyczne, naukowo-techniczne, inicjatywność i przedsiębiorczość, świadomość i ekspresja kulturalna, kompetencje społeczne i obywatelskie. Ważnym celem zakładanym w projekcie jest również wzmocnienie wśród uczniów poczucia tożsamości regionalnej.
A. Nickel
EFEKTY ZWIĄZANE Z REALIZACJĄ ZAJĘĆ DODATKOWYCH
Z PROJEKTÓW UNUJNYCH
MŁODY MATEMATYK I SPRYTNY INZYNIER – PRAKTYCZNE ROZWIJANIE KOMPETENCJI MATEMATYCZNO - TECHNICZNYCH
W czasie tych zajęć uczniowie pracują metodą projektu. Uczniowie nabywają umiejętności samodzielnego, logicznego i twórczego myślenia. Potrafią coraz lepiej posługiwać się precyzyjnie pojęciami matematyczno – technicznym. Dokładniej wyrażają swoje myśli, wyciągają wnioski, stawiają problemy, poszukują rozwiązań. Zajęcia te uczą dobrej organizacji pracy, wyrabiają systematyczność i wytrwałość w pracy. Uczniowie dbają o miłą atmosferę, są dla siebie życzliwi i pomagają sobie nawzajem.
„ITC, A MOŻE TIK? TECHNOLOGIE INFORMACYJNO – KOMPUTEROWE”
Na zajęcia uczęszczają zarówno uczniowie o szczególnych zainteresowaniach informatycznych, jak i tacy, którzy nie mieli wcześniej okazji rozwijać swych zainteresowań w tym kierunku. Pomimo postępu techniki nie wszyscy uczniowie posiadają w domach sprzęt komputerowy. Pozalekcyjne zajęcia informatyczne to dla nich szansa na dodatkowa edukację w zakresie techniki komputerowej i technologii informacyjnej. Dominującą metodą pracy podczas zajęć są ćwiczenia praktyczne przy komputerze, poprzedzone pogadanka wprowadzającą, pokazem, instruktażem lub prezentacja z wykorzystaniem sprzętu komputerowego.
PRAKTYCZNE WYKORZYSTANIE JĘZYKA OBCEGO
Uczniowie pogłębiają znajomość języka angielskiego i umiejętności jego praktycznego wykorzystania w oparciu o materiały strony internetowej (www.funenglish.pl). Ta interaktywna platforma stanowi rewelacyjna innowację i umożliwia dostęp do najwyższej jakości angielskojęzycznych multimediów edukacyjnych (filmy, fotolekcje, gry językowe i piosenki., w pełni zgodnych z wymogami MEN. FunEnglish ułatwia naukę i praktyczne jej wykorzystanie przez zabawę, co zwiększa zaangażowanie uczniów. Zajęcia są prowadzone on- line. Dzieci doskonalą umiejętność praktycznego wykorzystania języka angielskiego w sytuacjach codziennych i najbliższego otoczenia, np. zakupy w sklepie, wizyta w zoo, gospodarstwo rolne, jedzenie picie, ubrania, własny pokój, dzień w szkole. Przy okazji uczą się korzystać z internetowych słowników oraz tłumacza interaktywnego. Dodatkowym plusem jest możliwość korzystania z lekcji internetowych w domu, ponieważ każdy uczeń posiada indywidualne konto; nauczyciel może na bieżąco śledzić postępy ucznia w nauce. Widocznym efektem zaangażowania uczniów jest uzyskanie 3 miejsca w regionie i 52 miejsca w ogólnopolskim rankingu szkół, na 306 placówek w Polsce.
ZAJĘCIA WYRÓWNAWCZE Z MATEMATYKI
Dzięki uczęszczaniu na zajęcia wyrównawcze z matematyki uczniowie, pracując w małych grupach, maja możliwość utrwalenia zagadnień omawianych z całą klasą. Wykonują więcej przykładów, czują się pewniej pracując w grupie na tym samym poziomie umiejętności. Zadają więcej pytań, jeżeli nie potrafią wykonać zadania.
ZAJĘCIA WYRÓWNAWCZE Z PRZYRODY
- ciekawa forma pracy dla uczniów, dzieci rozwijają swoje zainteresowania, a także uzupełniają braki tematyczne;
-wspólna praca całej grupy, pomoc koleżeńska, duża aktywność na zajęciach, możliwość korzystania z pomocy dydaktycznych, co przy dużej grupie nie jest możliwe;
- kształtowanie postaw proekologicznych, ćwiczenia przygotowujące do sprawdzianu kompetencji, pomoc uczniom w przyswajaniu trudniejszych zagadnień programowych, utrwalenie i usystematyzowani zdobytych wiadomości przyrodniczych, indywidualne i grupowe opracowywanie nowych zagadnień, przygotowywanie i prezentacja referatów, schematów, praca z mapą i atlasem, wykorzystanie programów multimedialnych i zasobów Internetu (wykorzystanie pomocy naukowych zakupionych w ramach projektu m.in. mikroskop, deszczomierz, kompasy, puzzle, gry dydaktyczne, tablica multimedialna);
- zwiększeniem motywacji do nauki;
- poprawa asertywności;
- poprawa relacji interpersonalnych uczniów;
- zmniejszenie poczucia bezradności,
- większe zaufanie we własne możliwości.
ZAJĘCIA WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W
uzyskiwanie lepszych ocen z języka angielskiego przez uczniów mających trudności w nauce tego przedmiotu,
wyrównanie braków w wiadomościach z języka angielskiego,
sprawniejsza komunikacja w języku angielskim,
zwiększenie motywacji do nauki języka angielskiego poprzez osiąganie sukcesów na zajęciach wyrównawczych,
eliminowanie niepowodzeń z języka angielskiego i ich emocjonalnych konsekwencji
oswojenie się z różnymi formami pracy: w grupach, parach, indywidualnie
największą radość sprawia im metoda pracy poprzez reagowanie całym ciałem oraz bezpośrednia metoda komunikacyjna
ZAJĘCIA REWALIDACYJNE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
- mają charakter zajęć dydaktyczno – wyrównawczych,
- przyzwyczajają ucznia do pokonywania trudności,
- wyrabiają jego gotowość do nauki,
- usprawniają manualnie,
- wzbogacają słownictwo i wiedzę o świecie,
- doskonalą technikę czytania i pisania oraz ogólną sprawność rachunkową,
- kształtują umiejętność samodzielnego tworzenia komunikatów językowych,
- niezbędnych w dalszej edukacji i w życiu.
ZAJĘCIA Z TERAPII PEDAGOGICZNEJ DLA DZIECI Z DYSGRAFIĄ, DYSLEKCJĄ, TRUDNOŚCI Z CZYTANIEM
W procesie terapii duże znaczenie miało zakupienie dla każdego dziecka serii zeszytów „ORTOGRAFFITI”, wydawnictwa OPERON, w których zadania zostały tak pomyślane, aby wzbogaciły wiedze i słownictwo uczniów, a treść została skorelowana z podstawa programową z zakresu języka polskiego oraz innych przedmiotów (matematyki, przyrody, historii, sztuki). Bazą i odniesieniem większości ćwiczeń jest TEKST. Czytanie ze zrozumieniem jest podstawowym warunkiem efektywnego uczenia się wszystkich przedmiotów, dlatego doskonalenie tej umiejętności zapobiegnie powstawaniu niepowodzeń szkolnych. Rezultatem systematycznej pracy będzie lepsze funkcjonowanie ucznia w szkole.
ZAJĘCIA DLA DZIECI Z TRUDNOŚCIAMI W MATEMATYCE (KLASY I-III)
Głównym celem zajęć było wyrównanie braków w wiadomościach i umiejętnościach uczniów będących przyczyną ich trudności szkolnych, zachece3nie ich do zwiększenia wysiłku w uczeniu się matematyk, zniwelowanie przykrych doświadczeń związanych z porażkami ucznia na lekcjach matematyki. Na zajęciach korzystano z pomocy dydaktycznych, które zakupiono w ramach projektu. Wszystkie pomoce miały na celu urozmaicenie zajęć m.in. pussy matematyczne, zegary, wagi, liczydła, patyczki, twister matematyczny.
ZAJĘCIA DLA DZIECI UZDOLNIONYCH W ZAKRESIE NAUK MATEMATYCZNO - PRZYRODNICZYCH (KLASY I-III)
Zajęcia miały na celu uwzględnianie indywidualnych potrzeb dziecka, umocnienie jego wiary we własne siły i umożliwienie mu osiągania sukcesu. Zajęcia wyrabiały w dzieciach pewna ciekawość, zwrócenia uwagi na coś, czego jeszcze same na tym poziomie nie dostrzegają, prowokowanie i zachęcanie do dalszego badania. Wdrożenie dzieci Dio czynnego uczestnictwa w pracy zespołu. Zajęcia uatrakcyjniały liczne pomoce dydaktyczne, które zakupiono w ramach projektu m.in. krzyżówki matematyczne, przyrządy meteorologiczne, lupy, mikroskopy, kolekcja skał i minerałów, globusy.
ZAJĘCIA Z TERAPII LOGOPEDYCZNEJ
Na zajęciach wykorzystano wiele pomocy logopedycznych(bańki mydlane, domino logopedyczne, piramida logopedyczna, gry logopedyczne: Dwie wieże, Kto prędzej?; głoski do zabawy, sylaby do zabawy, gry komputerowe, logo obrazki, Loguś, logopedyczne zabawy. Owe pomoce uatrakcyjniły zajęcia. Poprzez gry i zabawy uczniowie pobudzali procesy myślowe, koncentracje uwagi i zapamiętywania. Uczniowie na bieżąco korygowali wady wymowy i utrwalali prawidłowa wymowę. Usprawnili układ oddechowy i artykulacyjny oraz narządy mowy.
ZAJĘCIA DLA DZIECI Z TRUDNOŚCIAMI W CZYTANIU I PISANIU
Uczniowie na zajęciach doskonalili sprawność manualną, orientację przestrzenną oraz koordynację wzrokowo – ruchową. Usprawniły analizator wzrokowy i słuchowy w zakresie analizy i syntezy, składania i wyodrębniania. Dzieci utrwaliły znajomość liter, doskonaliły umiejętność czytania i pisania wyrazów wielosylabowych. Powtórzyły zasady ortograficzne oraz rozpoznawanie i określanie części mowy. Aby osiągnąć powyższą umiejętność wykorzystano wiele pomocy dydaktycznych tj. pussy, Domino sylabowe, Głoski do zabawy, Sylaby do zabawy, Puzzle, gry dydaktyczne.
Opracowała: Iliada Kwaszyńska
Dzięki staraniom Gminy Somonino Szkoła Podstawowa w Połęczynie uczestniczy w następujących projektach współfinansowanych przez Unię Europejską:
1. „Indywidualizacja nauczania i wychowania uczniów klas I – III szkół podstawowych w gminie Somonino”
2. „Kompetencje kluczowe drogą edukacyjnej przygody! Realizacja zajęć dodatkowych dla uczniów i uczennic w Gminie Somonino”
3. Rządowy program „Cyfrowa szkoła”
4. Projekt Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego pod hasłem "Pomorskie - dobry kurs na edukację"
Od lutego do grudnia 2012r. szkoła uczestniczyła w Projekcie Unijnym - „Indywidualizacja nauczania i wychowania uczniów klas I – III szkół podstawowych w gminie Somonino”. W ramach tego projektu uczniowie klas I - III brali udział w następujących zajęciach:
- „Zajęcia dla dzieci z trudnościami w matematyce”
- „Gimnastyka korekcyjna”
- „Dzieci z trudnościami w czytaniu i pisaniu”
Dzięki uczestnictwu w tym projekcie szkoła wzbogaciła się o zestaw pomocy dydaktycznych do nauczania matematyki w klasach I – III, materiały do pracy z dzieckiem dyslektycznym oraz zestawy do nauczania czytania i pisania w edukacji wczesnoszkolnej. Również otrzymaliśmy sprzęt sportowy służący do prowadzenia zajęć z gimnastyki korekcyjnej i wychowania fizycznego. Nauczyciele pierwszego etapu nauczania otrzymali laptop ułatwiający pracę.
W ramach projektu „Kompetencje kluczowe drogą edukacyjnej przygody! Realizacja zajęć dodatkowych dla uczniów i uczennic w Gminie Somonino” w szkole odbywają się następujące zajęcia dla wszystkich uczniów klas IV-VI:
- zajęcia wyrównawcze z matematyki, przyrody i języka angielskiego;
- zajęcia terapii pedagogicznej dla dzieci z dysleksją, dysgrafią, trudnościami
w czytaniu;
- zajęcia socjoterapeutyczne dla dzieci ze środowisk zagrożonych,
z nadpobudliwością psychoruchową itp.;
- ITC a może TIK? Technologie informacyjno-komputerowe;
- praktyczne wykorzystanie języka obcego – język angielski;
- warsztaty teatralne.
W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła zakwalifikowała się do rządowego programu „Cyfrowa szkoła”, który ma na celu rozwijanie kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania TIK w procesie edukacyjnym.
Uczestnicząc w tym programie zyskaliśmy pomoce dydaktyczne niezbędne w realizacji zajęć z wykorzystaniem technologii informacyjno –komputerowej:
- tablica interaktywna,
- wizualizer,
- głośniki,
- przenośne komputery dla uczniów wraz z oprogramowaniem,
- przenośne komputery dla nauczycieli wraz z oprogramowaniem,
- sieciowe urządzenie wielofunkcyjne,
- system do zbierania i analizowania odpowiedzi,
- urządzenia zapewniające szybszy dostęp do Internetu.
W roku szkolnym 2012/2013 zostaliśmy zakwalifikowani do projektu "Pomorskie - dobry kurs na edukację", który realizuje systemowe regionalne projekty edukacyjne współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt skierowany jest do uczniów klasy V.
Celem podejmowanych przedsięwzięć jest stwarzanie najlepszych warunków dla rozwoju uczniom uzdolnionym zwłaszcza w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz wyrównywanie szans edukacyjnych naszym uczniom napotykającym na różnego typu bariery.
W ramach projektu został opracowany program edukacji morskiej, który zawiera koncepcję pracy z dziećmi. Celem jest rozbudzanie wśród uczniów pasji do żeglarstwa, zainteresowanie morzem i jednocześnie rozwój kompetencji kluczowych, zwłaszcza takich jak:
- matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne,
- społeczne i obywatelskie,
- inicjatywność i przedsiębiorczość,
- świadomość i ekspresja kulturalna.
Nasi nauczyciele posiadając dodatkowe kwalifikacje uprawniające do realizacji tych zajęć, które odbywają się warsztatowo, laboratoryjnie, grupowo, indywidualnie oraz wyjazdowo.
Zajęcia realizowane są według opracowanego harmonogramu. Uczniowie rozwijają swoje umiejętności oraz uczą się poszukiwania informacji na temat ich zainteresowań. Dzięki tym zajęciom mogą też w bardzo skuteczny sposób uzupełnić swoje ewentualne braki. Tego typu zajęcia motywują uczniów do poszukiwania nowych pomysłów i dzielenia się zdobytą wiedzą z rówieśnikami i nauczycielami. Taki sposób pracy pozwala uwierzyć uczestnikom projektu w swoje możliwości i zwiększa poczucie własnej wartości. Wielką satysfakcję daje nam aktywne i twórcze uczestnictwo dzieci w zajęciach.
Dzięki realizowanym projektom nasza szkoła wzbogaciła się w liczne pomoce dydaktyczne: tablicę interaktywną, programy komputerowe, szereg przeróżnych pomocy do zajęć specjalistycznych i specjalnych potrzeb edukacyjnych oraz wiele innych.
Gmina Somonino zakupiła opaski odblaskowe z przeznaczeniem dla dzieci i młodzieży szkolnej. Są one bardzo wygodne w użyciu i mają się przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwa naszych uczniów.
Gmina Somonino od listopada 2011r. rozpoczęła w naszych szkołach podstawowych i gimnazjalnych realizację projektu „Kompetencje kluczowe drogą edukacyjnej przygody! Realizacja zajęć dodatkowych dla uczniów i uczennic w Gminie Somonino, realizowanego w ramach projektu dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnianie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty.” Będzie on trwać dwa lata, a jego całkowita wartość wynosi: 2mln zł.
W naszej szkole również odbywają się zajęcia w ramach tego projektu dla wszystkich uczniów klas IV-VI. Łącznie bierze w nim udział 126 uczniów. Prowadzimy dodatkowe, pozalekcyjne zajęcia: technologię informacyjno-komunikacyjną, młody matematyk i sprytny inżynier, praktyczne wykorzystywanie języka angielskiego, zajęcia wyrównawcze z matematyki, przyrody, z języka angielskiego, terapii pedagogicznej, rewalidacji, socjoterapii oraz warsztaty teatralne. Nasi nauczyciele posiadając liczne dodatkowe kwalifikacje, więc są realizatorami tych zajęć. Mają one bardzo różnorodny charakter: odbywają się warsztatowo, laboratoryjnie, grupowo, indywidualnie czy też wyjazdowo. Zajęcia odbywają się według ustalonego harmonogramu. Uczniowie dzięki tym zajęciom rozwijają swoje wiadomości i umiejętności. Mogą w kreatywny i twórczy sposób podchodzić do kwestii, które ich interesują. Nasi uczniowie mogą też dzięki tym zajęciom w bardzo skuteczny sposób uzupełnić swoje ewentualne niedociągnięcia.
Uczniowie w tego typu zajęciach prześcigają się w pomysłach i oczywiście w atrakcyjnym sposobie ich rozwiązywania. Jakby na nowo odkrywają swoje możliwości. Ci, którzy mieli jakieś dysfunkcje mogą je w małych grupach bądź indywidualnie rozwiązywać ze swoimi nauczycielem.
Wielką satysfakcję sprawia nam to, że nasi uczniowie spędzają z nami tak dużo twórczego czasu, a tym samych nie ślęczą przed telewizorem czy przed komputerem. Udało się nam poznać naszych uczniów jeszcze dokładniej i zbliżyć się do siebie poprzez wspólne działanie.
Podczas tych zajęć powstają nowe, ciekawe pomysły na przyszłość.
Dzięki realizowanym projektom nasza szkoła wzbogaciła się w liczne pomoce dydaktyczne: tablicę interaktywną, doposażenie sali językowej, liczne programy komputerowe, szereg przeróżnych pomocy do zajęć specjalistycznych i specjalnych potrzeb edukacyjnych oraz wiele innych.
Mamy nadzieję, że te i inne realizowane projekty przyczynią się do podtrzymania w naszej szkole atmosfery twórczej, przyjaznej i rodzinnej.
Eliza Orzeszkowa uważała, że „ku celom pożądanym wiodą trudne drogi.” Naszym zadaniem wspólnie osiągamy zamierzone cele, więc droga jest właściwa.
„Gwiżdże w Połęczynie”
W minioną środę uczniowie Szkoły Podstawowej w Połęczynie wędrowali od domu do domu prezentując Kaszubską Gwiazdkę - „GWIŻDŻE”.
Od wielu lat GWIŻDŻE stały się szkolną tradycją, wspólnym kolędowaniem, odwiedzaniem mieszkańców całej wsi . Uczniowie w ten sposób kultywują obyczaje i tradycje związane z Bożym Narodzeniem w naszym regionie.
Dzieci w przebraniach: gwiazdora, kominiarza, cyganki, baby i dziada, śmierci, bociana, policjanta itd. byli radośnie i wesoło przyjmowani przez mieszkańców. Bardzo kolorowe, ozdobne stroje zostały wykonane przez dzieci i ich rodziców oraz panią Marię Król-Szwichtenberg uczącą w naszej szkole języka kaszubskiego.
W każdym domu uczniowie zaprezentowali krótki program w języku kaszubskim, złożyli domownikom świąteczne i noworoczne życzenia. Występy budziły podziw mieszkańców, którzy nagrodzili małych aktorów brawami oraz hojnie ich obdarowali.
Po raz dziewiąty miłośnicy ortografii spotkali się na Wojewódzkim Konkursie Ortograficznym w Goręczynie. Patronat nad konkursem objął Pomorski Kurator Oświaty.
Od ubiegłego roku władze Gminy Somonino rozpoczęły intensywne wsparcie rozwoju edukacji w Gminie Somonino. Uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej i uczniowie klas gimnazjalnych szkół Gminy Somonino uczestniczą w bogatym programie dodatkowych zajęć, które są kontynuowane po przerwie wakacyjnej.
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.