Jednym z najważniejszych problemów, z jakim borykają się gminy jest poprawa stanu dróg. Ze względu na to, że inwestycje drogowe są zadaniami bardzo kosztownymi, często przerastającymi możliwości lokalnych samorządów, rozwiązanie tego problemu nie jest sprawą łatwą.
Sposobem na rozwiązanie tego problemu może być kierunek obrany przez Gminę Somonino. Przy wykorzystaniu potencjału przedsiębiorstwa utworzonego do realizacji zadań własnych gminy, wdrożono metodę utwardzania dróg gruntowych poprzez stabilizację chemiczną gruntu polegającą na umocnieniu istniejącego podłoża drogi przy zastosowaniu spoiw hydraulicznych (tzw. „stabilizacja na miejscu”). Najczęściej stosowanym spoiwem przy tej metodzie jest cement. Gminne Przedsiębiorstwo Remontowo – Usługowe Sp. z o. o. w Sławkach dysponuje linią technologiczną do wykonywania tego rodzaju prac, w tym następującymi maszynami:
- frezarką gruntową napędzaną ciągnikiem rolniczym do wymieszania gruntu ze spoiwami,
- rozsypywaczem spoiw,
- przewoźnym zbiornikiem na wodę (beczkowozem),
- równiarką oraz koparko – ładowarką,
- walcem stalowym wibracyjnym o masie 11 ton do zagęszczania podłoża,
- zagęszczarką płytową i małym walcem wibracyjnych do zagęszczania w miejscach trudnodostępnych
Taka metoda utwardzania dróg charakteryzuje się dużą wydajnością, szybkim postępem robót oraz atrakcyjną ceną w stosunku do innych metod. Wzmocniona w ten sposób droga gruntowa jest zabezpieczona przed uszkodzeniami powstającymi szczególnie w okresach wiosennych przy roztopach i jesiennych przy intensywnych opadach deszczu. Uzyskane podłoże jest dodatkowo bardzo dobrze przygotowane do przyszłościowego utwardzenia drogi np. warstwami asfaltowymi.
Metoda ta jest również korzystną alternatywą zastępującą kosztowne podbudowy
z kruszyw kamiennych. Stosując podbudowy z gruntu stabilizowanego cementem można obniżyć koszty realizacji całych inwestycji drogowych, a w efekcie za te same pieniądze wybudować dłuższy odcinek drogi. Jest to szansa na znaczne przyśpieszenie prac związanych z poprawą stanu dróg.
Gminne Przedsiębiorstwo Remontowo – Usługowe Sp. z o.o. w Sławkach zakupiło w bieżącym roku zestaw maszyn pozwalający wykonywać stabilizację gruntu wyżej opisaną technologią. Utwardzono pierwsze odcinki dróg tą metodą. Prawie we wszystkich miejscowościach gminy wykonano odcinki o długości od 350 do 500 m i szerokości od 3 do 4,5 m.
Metoda ta wzbudziła zainteresowanie wśród innych gmin, które po zapoznaniu się z efektami zastosowania tej metody planują wykorzystanie jej do realizacji własnych inwestycji drogowych.
Etap I - Dostawa spoiwa (cementu) na budowę w silosie i tankowanie rozsypywacza cementu
Etap II - Dozowanie cementu za pomocą rozsypywacza
Etap III – Frezowanie gruntu i mieszanie go z rozsypanym spoiwem
Etap IV – zagęszczanie gruntu zmieszanego ze spoiwem za pomocą walca wibracyjnego
Etap V – profilowanie zagęszczonej nawierzchni za pomocą równiarki
Etap VI – pielęgnacja nawierzchni wodą
Gotowa droga po stabilizacji