Co roku w okresie grzewczym dochodzi w Polsce do kilku tysięcy zaczadzeń, w ubiegłych latach zdarzenia takie również były w Gminie Somonino. Przyczyną zaczadzenia jest silnie trujący tlenek węgla, który jest gazem bezbarwnym i bezwonnym.
Czad, a właściwie tlenek węgla.
Tlenek węgla dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzania tlenu we krwi i może powodować uszkodzenia mózgu oraz innych narządów.
Objawy zatrucia.
Najczęstszymi objawami zatrucia tlenkiem węgla jest ból głowy, ogólne zmęczenie, duszności, senność oraz trudności z oddychaniem. Zatrucie czadem, najczęściej kończy się śmiercią, bowiem osoba zatruta jest znużona, osłabiona, ma zaburzenie orientacji i zdolności oceny zagrożenia, co powoduje, że jest ona całkowicie bierna.
Jak ratować ?
Osobę która straciła przytomność wyniku zatrucia tlenkiem węgla, należy natychmiast wynieść na świeże powietrze, natomiast z pomieszczeń usunąć truciznę, otwierając okna i drzwi.
Co zrobić, aby być bezpiecznym.
Pomieszczenia w których przebywamy muszą mieć odpowiednią wentylację, dlatego zabrania się zasłaniania kratek wentylacyjnych, oraz palenia w zamkniętych pomieszczeniach, które nie są wentylowane. Jak podaje Straż Pożarna najbardziej skutecznymi urządzeniami wykrywającym obecność tlenku węgla są dostępne w sprzedaży czujniki tlenku węgla.