Zbieranie grzybów jest elementem kultury i tradycji polskiej, bowiem od lat traktowana jako metoda aktywnego wypoczynku w lesie, jednakże grzyby ze względu na swój charakterystyczny smak znalazły również swoje miejsce w polskiej tradycji kulinarnej, przez to, że często stanowią główny składnik potraw.
W lesie rosną grzyby o różnej toksyczności, z których wyróżnia się dwie grupy, grzyby jadalne oraz grzyby, które zawierają substancje silnie trujące dla człowieka. Dlatego będąc grzybobraniu należy kierować się kilkoma zasadami o których przypomina Minister Zdrowia:
- zbieraj wyłącznie grzyby, co do których nie masz wątpliwości, że są jadalne
- jeśli jesteś początkującym grzybiarzem, zbieraj tylko grzyby rurkowe, a nie grzyby blaszkowe.
- nie stosuj błędnych metod rozpoznawania gatunków trujących, takich jak: ciemnienie srebrnej łyżeczki, gorzki smak (istnieją gatunki śmiertelnie trujące posiadające przyjemny, słodkawy smak)
- zbieraj grzyby do koszyków lub pojemników przepuszczających powietrze. Nie używaj foliowych reklamówek – grzyby szybko się w nich psują, co grozi zatruciem.
Najważniejsze
W przypadku zatrucia muchomorem sromotnikowym może nastąpić chwilowa poprawa samopoczucia, po której stan chorego gwałtownie się pogarsza. Lekarz wezwany w porę może uratować Ci życie!
W lasach pojawiły się kurki, maślaki, a nawet prawdziwki. Grzybiarze ruszyli do lasu, dlatego Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Gdańsku przypomina jak bezpiecznie zbierać grzyby. Obejrzyj film
Dla osób nie posiadających atlasu grzybów, Lasy Państwowe opracowały broszurę, która prezentuje gatunki grzybów jadalnych i trujących, którą można pobrać i zabrać idąc na grzybobranie.