archiwum strony somonino.pl

PGNiG o gazie łupkowym w Gminie Somonino A A A

Gmina Somonino
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest jedną z największych firm w Polsce, której głównym filarem jest obecnie intensyfikacja działalności poszukiwawczej, w tym przede wszystkim gazu z łupków, której efektem będzie zwiększenie wydobycia gazu ziemnego ze złóż krajowych. W kolejnych latach należy spodziewać się przyspieszenia prac, a celem PGNiG jest rozpoczęcie produkcji przemysłowej na przełomie 2014 i 2015 roku.
W tej dziedzinie jesteśmy liderem, mamy największą liczbę koncesji - 15 spośród 111 przyznanych. Trzy z nich znajdują się na terenie województwa pomorskiego. Są to koncesje Wejherowo, Kartuzy-Szemud i Stara Kiszewa. Nasze prace koncentrują się również na południowym wschodzie kraju w województwie lubelskim na koncesji Lubycza Królewska.
Pozycja lidera i doświadczenie, jakie posiadamy zobowiązują nas do wyznaczania standardów
w działaniach edukacyjnych i informacyjnych na temat gazu z łupków. Wierzymy, że otwarta postawa, prowokowanie dyskusji na temat wszystkich aspektów związanych z gazem z łupków, jak również wysokie standardy odpowiedzialności społecznej pozwalają realizować działania z korzyścią dla kraju, naszej firmy i interesów społecznych.
Stosowane przez PGNiG procedury i rozwiązania zostały potwierdzone podczas prac poszukiwawczych i eksploatacyjnych na terenie całego kraju a także poza jego granicami. Do tej pory wykonano około 8 tys. odwiertów w poszukiwaniu gazu ze źródeł konwencjonalnych.
Jeżeli potwierdzą się, poprzedzone żmudnymi badaniami, informacje, że Polska posiada bogate złoża gazu z łupków umożliwiające przemysłową ich eksploatację, to niewątpliwie będzie to szansa dla nas wszystkich. A gra toczy się o dużą stawkę. Poszukiwania i wydobycie gazu z łupków to szansa na realne uniezależnienie energetyczne Polski od zewnętrznych dostawców i intensyfikację rozwoju gospodarczego regionów, w których odbywają się prace oraz, co równie ważne, dodatkowe wpływy do budżetu państwa i budżetów samorządowych.
Wokół poszukiwań gazu z łupków powstało wiele mitów i niesprawdzonych hipotez. Obowiązujące w Polsce prawo w pełni kontroluje proces poszukiwania i wydobywania złóż gazu łupkowego. Wszystkie działania w tym zakresie podlegają nadzorowi właściwych organów, w tym m.in. Ministerstwu Środowiska, Urzędom Górniczym oraz Inspekcji Ochrony Środowiska - w zakresie kontroli przestrzegania korzystania ze środowiska. Nadzór nad pracami prowadzą także organy administracji samorządowej, wydające pozwolenia określające warunki korzystania ze środowiska.

Gaz ziemny ze złóż niekonwencjonalnych
Łupki to powszechnie występująca na Ziemi skała, która może zawierać złoża gazu. Dlatego na pytanie czym różni się gaz z łupków od gazu ziemnego można odpowiedzieć, że niczym. To ten sam gaz ziemny, tylko występujący w innych utworach skalnych.
PGNiG SA posiada 15 koncesji poszukiwawczych gazu z łupków. Koncesje te znajdują się w pasie od Pomorza przez Mazowsze i Lubelszczyznę do Podkarpacia. Trzy z nich znajdują się na Pomorzu, 2 na Warmii, 4 na Mazowszu w okolicy Płocka, a pozostałe 6 na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu.
W latach 2011/2012 roku PGNiG skoncentrowało swoje prace na kilku koncesjach, m.in. zintensyfikowano działania na koncesji Wejherowo na północy Polski, gdzie znajduje się odwiert Lubocino-1 i rozpoczęły się prace przy odwiercie Lubocino-2H oraz na Opalinie i Kochanowie a także wykonany został odwiert pionowy na Tomaszowie Lubelskim na południowym wschodzie kraju na odwiercie Lubycza Królewska.
Na koncesji Wejherowo 30 sierpnia br., Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło wiercenie otworu poziomego. Do końca roku Spółka otrzyma odpowiedź czy na padzie Lubocino (pad to komplet wierceń) pojawi się gaz. Jeśli wyniki odwiertów jak i szczegółowe analizy będą pozytywne, na przełomie 2014/2015 roku, planuje się uruchomienie kopalni gazu z łupków.
Wiele interesujących informacji znajduje się na stronie http://www.gazzlupkow.org
W uzupełnieniu danych ze strony: mapa koncesji PGNiG


AKTUALNY STAN PRAC W GMINIE SOMONINO - koncesja Kartuzy/ Szemud
W związku z prowadzeniem przez PGNiG S.A działań w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż gazu na terenie koncesji Kartuzy Szemud, obejmującej również obszar gminy Somonino, informujemy, iż po przeprowadzeniu badań sejsmologicznych oraz ich analizie, został wytypowany pierwszy obszar, z najbardziej perspektywicznymi pokładami skał łupkowych - tzw. pad Borcz, zlokalizowany na gruntach Skarbu Państwa, w administracji Lasów Państwowych, w Zarządzie Nadleśnictwa Kolbudy - obręb leśny Skrzeszewo, leśnictwo Babi Dół, , obręb administracyjny Borcz.
Kolejne potencjalne lokalizacje będą znane po zakończeniu całości prac sejsmicznych Somonino - Przywidz.

Obszar padu Borcz został zaakceptowany przez Nadleśnictwo Kolbudy i zostanie przejęty przez PGNiG. Umowa o udostępnieniu gruntu zostanie zawarta po uzyskaniu akceptacji lokalizacji przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gdańsku, na którą w chwili obecnej PGNiG oczekuje, zawarciu umowy dzierżawy z Nadleśnictwem i uzyskaniu decyzji Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku na okresowe wyłączenie gruntów leśnych z produkcji leśnej.
Przedmiotowy teren nie jest objęty ochroną przyrody (poza obszarami Natura 2000, rezerwatami itp.), nie występują też kolizje z zabudowaniami i urządzeniami infrastruktury technicznej.

Po uzyskaniu zgody PGNiG ma nadzieję na rozpoczęcie prac do końca roku, o czym na bieżąco będzie informować, min,. podczas dyżurów informacyjnych, o terminie których zostaną państwo powiadomieni.
Gaz z łupków jest naszą wspólną szansą.
Jeżeli polskie pokłady gazu będą znaczące, pozwolą nie tylko na niezależność energetyczną Polski, ale wpłyną na obniżenie cen płaconych za gaz przez obywateli. Gaz z łupków to także więcej tańszej energii, produkowanej w polskich elektrowniach. W dalszej perspektywie wydobycie gazu z łupków to także więcej pieniędzy dla gminy na niezbędną infrastrukturę, szkoły, przedszkola, służbę zdrowia itp. oraz więcej pieniędzy z podatków w budżecie państwa pozwalających na zaspokojenie ważnych potrzeb Polaków - finansowanie służby zdrowia, systemu edukacyjnego i emerytalnego, poprawę bezpieczeństwa.
Ale co ważne poszukiwania gazu z łupków nie mają negatywnego skutku dla środowiska. Wynika to
z oceny wykonanej przez Państwowy Instytut Geologiczny. Każde prace zarówno w przypadku gazu konwencjonalnego, jak i niekonwencjonalnego są ingerencją w środowisko. Dlatego prowadząc je, na każdym etapie należy przestrzegać procedur i postępować zgodnie z przepisami. Oznacza to, że monitorowane są wszystkie procesy na każdym etapie tej działalności, tak by w porę móc zapobiec niekorzystnym skutkom. PGNiG SA stara się ograniczyć wpływ poszukiwań i wydobycia gazu do minimum, zwracając uwagę na najdrobniejsze szczegóły. Dzięki temu podejściu, które znacznie wykracza poza wymagane ramy prawne Spółka już dzisiaj osiąga wymierne korzyści ekologiczne.
W Zwoli w odwiercie Markowola-1 PGNiG SA przeprowadziło w lipcu 2010 r. dwa zabiegi szczelinowania, które, jak wynika z analiz, nie miały niekorzystnego wpływu na środowisko.
Szczegółowe informacje dotyczące wpływu prac wiertniczych oraz szczelinowania hydraulicznego na środowisko zostały zaprezentowane w raporcie Państwowy Instytut Geologiczny. Przygotowując dokument eksperci wykonali m.in.: ekspertyzy fizykochemiczne i analizy granulometryczne gleby
i podglebia w otoczeniu urządzenia wiertniczego oraz zbiorników na paliwa płynne. W pobranych próbkach oznaczono zawartości metali ciężkich, olejów mineralnych i chlorków. W obu seriach pomiarowych wartości wszystkich badanych parametrów nie przekraczały limitów dopuszczalnych dla gruntów rolnych (według Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 września 2002 r. w sprawie standardów jakości gleby oraz standardów jakości ziemi; Dz. U. Nr 165, poz. 1359) i nie zanotowano znaczących różnic w wynikach uzyskanych przed rozpoczęciem i po zakończeniu prac. Cały teren wiertni został zbadany pod kątem zawartości metanu w powietrzu glebowym na głębokości 1,2-1,5 m. W żadnej z 30 sond nie stwierdzono metanu w ilościach możliwych do wykrycia przy użyciu zastosowanej metody pomiarowej, tak przed rozpoczęciem prac, jak i po ich zakończeniu. Ocenę stanu wód lokalnie użytkowanych poziomów wodonośnych przeprowadzono na podstawie próbek pobranych z trzech okolicznych studni gospodarskich. W wodach oznaczono odczyn pR, przewodność elektrolityczną właściwą, smak, zapach, stężenia chlorków, azotanów, azotynów, amoniaku, olejów mineralnych, chromu, baru, ołowiu, potasu, żelaza i manganu. Wyniki odniesiono do wartości granicznych określonych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z 23 lipca 2008 r. w sprawie kryteriów i sposobu oceny stanu wód podziemnych (Dz. U. Nr 143, poz. 896). Wyniki uzyskane przed i po zakończeniu prac na terenie wiertni nie wskazują na jakiekolwiek zmiany hydrochemiczne w badanych wodach. Po demontażu urządzenia wiertniczego PGNiG SA rozpoczęło proces rekultywacji terenu wiertni w sposób zapewniający jego ponowne użytkowanie rolnicze. Prace rekultywacyjne polegały na niwelacji terenu i rozplantowaniu uprzednio zdjętej wierzchniej warstwy gleby. W celu przywrócenia wartości użytkowych, na gruntach wykonano zabiegi agrotechniczne oraz zasiano seradelę (roślina poplonowa). Działania te doprowadziły do stany pierwotnego, co zaprezentowano podczas spotkania z przedstawicielami władz samorządowych w lipcu 2011 r.

Aspekty środowiskowe
Poszukiwanie i wydobywanie gazu jest kontrolowane. Prowadzenie prac zgodnie z normami
i przepisami jest w pełni bezpieczne dla środowiska. Pokazują to nasze własne doświadczenia. PGNiG w Polsce wydobywa co roku ok. 4,5 mld m3 gazu. Nigdy nie doszło do skażenia środowiska, czy nieodwracalnych zniszczeń. Technologia produkcji wyklucza możliwość skażenia wód gruntowych
i powierzchniowych. Prawidłowo wykonany otwór jest dostatecznie zabezpieczony powłoką warstw stali i cementu. Substancje chemiczne wykorzystywane w niewielkim stopniu w procesie wydobycia gazu, to nie są „groźne chemikalia", ale środki znane każdej gospodyni domowej z własnej kuchni.
Największą uciążliwością dla otoczenia może być hałas i obecność w krajobrazie wież wiertniczych. Jednak uciążliwości te mają charakter przejściowy (krótkotrwały). Walczący o czyste środowisko zapominają także o ważnym elemencie - wykorzystywanie gazu do produkcji prądu pozawala na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Gaz łupkowy w procesie spalania wytwarza znacznie mniej dwutlenku węgla (a także rtęci, siarki, tlenków azotu i pyłów) niż węgiel kamienny, brunatny i ropa naftowa. A to oznacza czystsze powietrze.
Z czego składa się płyn hydrauliczny do szczelinowania?
Podstawowym składnikiem płynu do szczelinowania jest woda, która stanowi ok. 95% mieszanki. Pozostałe jej elementy to piasek (4,5% ) i związki chemiczne (0,5%), służące głównie do zmniejszania tarcia, zapobiegania korozji oraz usuwania bakterii. Używa się ich w niskich stężeniach, bezpiecznych dla ludzi i środowiska. Każda z tych substancji od lat stosowana jest w gospodarstwach domowych, budownictwie, przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i spożywczym. Wykorzystuje się je m.in. do dezynfekcji, koloryzacji włosów, produkcji środków piorących, mydła, kosmetyków, pasty do zębów, lodów, leków. Mamy zatem z nimi do czynienia każdego dnia we własnych domach. Lista dozwolonych substancji jest długa, bo zawiera wszystkie możliwe związki chemiczne, stosowane w różnych kombinacjach. W praktyce ogranicza się do kilku, najwyżej kilkunastu środków.
Czy prowadzone były badania, które informują o jego wpływie na środowisko?
Przeprowadzenie analizy wpływu na środowisko, prowadzonej przez PGNIG SA działalności (w tym także poszukiwań gazu z łupków na wody gruntowe), odbywa się na etapie planowania działalności w ramach oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz na etapie realizacji przedsięwzięcia poprzez prowadzenie badań monitoringowych środowiska.
Przykładowo badania monitoringowe w przypadku prac prowadzonych na otworze Lubocino-I na koncesji Wejherowo, realizowane były:
• przed odwierceniem otworu,
• następnie po odwierceniu otworu, a przed zabiegiem szczelinowania,
• po zabiegu szczelinowania.

Bezpieczeństwo źródeł i zasobów wody potwierdzają naukowe ekspertyzy. Znamy już odpowiedź polskich naukowców, którzy analizowali otwór wiertniczy LE-2H w Łebieniu, gdzie w zeszłym roku przeprowadzono zabieg szczelinowania hydraulicznego. Jego wpływ na środowisko analizował zespół ponad 30 specjalistów z pięciu instytucji. Wyniki badań zawarto w raporcie przygotowanym przez Państwowy Instytut Geologiczny, który koordynował prace badawcze. Wnioski przestawiono podczas konferencji prasowej 2 marca 2012 r. Raport jednoznacznie stwierdza, że przeprowadzenie prac zgodnie z normami i przepisami jest w pełni bezpieczne dla środowiska.
Raport pt. „Badania aspektów środowiskowych procesu szczelinowania hydraulicznego wykonanego
w otworze Łebień LE-2H" - dostępny jest na stronach: www.mos.gov.pl lub www.pgi.gov.pl

ŁUPKI POLSKIE - DOBRY GAZ odc.1
ŁUPKI POLSKIE - DOBRY GAZ odc.2
ŁUPKI POLSKIE - DOBRY GAZ odc.3
ŁUPKI POLSKIE - DOBRY GAZ odc.4
ŁUPKI POLSKIE - DOBRY GAZ odc.5
ŁUPKI POLSKIE - DOBRY GAZ odc.6
ŁUPKI POLSKIE - DOBRY GAZ odc.7
ŁUPKI POLSKIE - DOBRY GAZ odc.8
ŁUPKI POLSKIE - DOBRY GAZ odc.9
ŁUPKI POLSKIE - DOBRY GAZ odc.10

 

Wpływ wydobycia gazu łupkowego na rozwój społeczno-ekonomiczny regionów – amerykańskie success story i potencjalne szanse dla Polski

KORZYŚCI POPŁYNĄ Z GAZU

GAZ – WIĘZIEŃ TWARDYCH SKAŁ

POSZUKIWANIE I WYDOBYCIE GAZU Z ŁUPKÓW

BEZPIECZNE POSZUKIWANIA GAZU Z ŁUPKÓW

Woda pod szczególną ochroną

GAZ ŁUPKOWY POD NAJWYŻSZYM NADZOREM

Stare dobre szczelinowanie

POSZUKIWANIE GAZU Z ŁUPKÓW

A gdyby Polska gazem stała?

PODZIĘKOWANIE

INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW

PROTOKÓŁ ZE SPOTKANIA

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

X