archiwum strony somonino.pl

Podatek od środkow transportowych A A A

W Polsce opodatkowane są środki transportu, których dopuszczalna masa całkowita wynosi powyżej 3,5 t. oraz autobusy. Podatek ten płacą osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, na które środek transportowy jest zarejestrowany. W przypadku, gdy środek transportowy stanowi współwłasność, obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na współwłaścicielach. Obowiązek podatkowy nie ciąży natomiast na podmiotach, które czasowo wycofały środek transportowy z ruchu (na podstawie decyzji organu rejestrującego wydanej na wniosek na okres od 2 do 9 miesięcy). Podatek jest płatny w dwóch równych ratach tj. do 15 lutego i do 15 września każdego roku. Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej kwotę podatku zaokrągla się do pełnych złotych.


Co podlega opodatkowaniu? (↑ do góry)

  1. Przedmiotem opodatkowania podatkiem od środków transportowych są:
    • Samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i poniżej 12 ton.
    • Samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton.
    • Ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony i poniżej 12 ton.
    • Ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów równej lub wyższej niż 12 ton.
    • Przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton i poniżej 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego.
    • Przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą równą lub wyższą niż 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego.
    • Autobusy.
  1. Podmiotami obowiązanymi do zapłaty podatku od środków transportowych są:
    • Właściciel środka transportowego - zarówno osoba fizyczna jak i prawna.
    • Jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, na którą środek transportowy został zarejestrowany.
    • Posiadacze środków transportowych zarejestrowanych na terytorium RP jako powierzone przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną podmiotowi polskiemu.
  1. Jeżeli środek transportowy stanowi współwłasność dwóch lub więcej osób fizycznych lub prawnych, obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach.
  2. Obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został:
    • Zarejestrowany - w przypadku nabycia nowego środka transportowego (wcześniej nierejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej).
    • Nabyty - w przypadku nabycia środka transportowego zarejestrowanego na terytorium RP.
    • Został ponownie dopuszczony do ruchu, po upływie okresu, na jaki została wydana decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu tego pojazdu z ruchu - w przypadku środka transportowego zarejestrowanego, który był czasowo wycofany z ruchu.
  1. Podatnicy są obowiązani do składania, do dnia 15 lutego każdego roku podatkowego, deklaracji na podatek od środków transportowych, a jeżeli obowiązek powstał po tym dniu - w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku.
  2. Deklarację na podatek od środków transportowych należy składać w urzędzie gminy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę Podatnika.
  3. W przypadku przedsiębiorstwa wielozakładowego lub podmiotu, w którego skład wchodzą wydzielone jednostki organizacyjne deklarację na podatek od środków transportowych należy składać do urzędu gminy (miasta), właściwego ze względu na lokalizację zakładu lub jednostki posiadającej środki transportowe podlegające opodatkowaniu.
  4. Jeżeli środek transportowy stanowi współwłasność, ww. deklarację należy złożyć do urzędu właściwego dla osoby lub jednostki organizacyjnej, która została wpisana jako pierwsza w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Do składani deklaracji obowiązani są wszyscy współwłaściciele środka transportowego.
  5. Niezłożenie deklaracji lub złożenie deklaracji po terminie może spowodować pociągnięcie Podatnika do odpowiedzialności karno-skarbowej.
  6. Stawki podatku uchwala rada gminy w granicach zakreślonych przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (ustawa określa górne i dla niektórych rodzajów pojazdów, dolne granice stawek podatku). Rada gminy może różnicować stawki, uwzględniając w szczególności: wpływ pojazdu na środowisko naturalne, rok produkcji albo liczbę miejsc do siedzenia.
  7. Zwalnia się od podatku od środków transportowych:
    • Pod warunkiem wzajemności - środki transportowe będące w posiadaniu przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych i innych misji zagranicznych, korzystających z przywilejów i immunitetów na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, oraz członków ich personelu, jak również innych osób zrównanych z nimi, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca pobytu stałego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
    • Środki transportowe stanowiące zapasy mobilizacyjne, pojazdy specjalne oraz pojazdy używane do celów specjalnych w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym.
    • Pojazdy zabytkowe, w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym.
  1. Dla niektórych pojazdów rada gminy może wprowadzić inne zwolnienia przedmiotowe niż wyżej wymienione.

 Terminy i sposób załatwienia sprawy (↑ do góry)

  1. W terminie do 1 miesiąca od złożenia kompletnej deklaracji dokonywany jest wymiar podatku na koncie podatkowym Podatnika. W sprawach szczególnie skomplikowanych termin ten może ulec wydłużeniu do 2 miesięcy.
  2. Podatek wpłaca się bez wezwania w dwóch ratach proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach do dnia 15 lutego i 15 września każdego roku, na rachunek budżetu właściwej gminy .
    Jeżeli obowiązek podatkowy powstał po dniu 1 lutego, a przed dniem 1 września danego roku, podatek za ten rok płatny jest w dwóch ratach, proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach:
    • W ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego - I rata.
    • Do 15 września danego roku - II rata.

Jeżeli obowiązek podatkowy powstał od 1 września, podatek płatny jest jednorazowo, w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.
Podatek należy wpłacać w kasie urzędu gminy lub na rachunek urzędu gminy.
Bank Spółdzielczy Sztum oddział Somonino 
91 8309 0000 0080 0105 2000 0020

  1. Decyzja określająca wysokość zobowiązania podatkowego wydawana jest - po wcześniejszym przeprowadzeniu postępowania podatkowego - w wyjątkowych sytuacjach:
    • Podatnik w całości lub w części nie zapłacił podatku.
    • Podatnik, mimo obowiązku, nie złożył deklaracji.
    • Wysokość zobowiązania podatkowego jest inna, niż ta, którą wykazał Podatnik w deklaracji.

Wymagane dokumenty (pliki do pobrania) (↑ do góry)
  1. Wypełniony formularz deklaracji.
  2. Wypełniony formularz załącznika do deklaracji.
  3. Umowę lub fakturę kupna/sprzedaży pojazdu.
  4. Dowód rejestracyjny pojazdu (w przypadku zakupu pojazdu).

Sposób dostarczania dokumentów (↑ do góry)
  1. Wymagane dokumenty należy dostarczyć do urzędu na jeden z poniższych sposobów:
    • Przesłać pocztą tradycyjną (dla celów dowodowych zaleca się przesłanie listem poleconym).
    • Złożyć bezpośrednio w urzędzie w godzinach jego pracy.
  1. W przypadku braków formalnych w dostarczonych dokumentach Podatnik zostanie pisemnie wezwany do ich uzupełnienia w terminie 7 dni.

Informacje dodatkowe (↑ do góry)

  1. Niezapłacenie podatku w terminie powoduje obowiązek zapłaty odsetek od zaległości oraz może spowodować wszczęcie postępowania egzekucyjnego mającego na celu wyegzekwowanie zaległości podatkowej.
  2. Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, co oznacza, że o zapłatę należności wraz z odsetkami organ podatkowy ma prawo upomnieć się za okres 5 lat wstecz.
    Okoliczności, które zawieszają bieg tego terminu określone są w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r., poz. 749) w art. 70, art.70a i art. 71.

Podstawa prawna (↑ do góry)

  1. Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity Dz. U. 2010 r. Nr 95 poz. 613 z późn. zm.)
  2. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r., poz. 749).
  3. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2011 r. w sprawie wzoru deklaracji na podatek od środków transportowych (Dz.U. z 2011 r. nr 293 poz. 1731).
  4. Uchwała numer XI/72/11 z dnia 16.11.2011r. w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych w Gminie Somonino na rok 2012.
  5. Uchwała numer XIX/146/12 z dnia 05.12.2012r. w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych w Gminie Somonino na rok 2013.
  6. Uchwała numer XXVII/200/13 z dnia 24.10.2013r. w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych w Gminie Somonino na rok 2014.
  7. Uchwała numer III/7/14 z dnia 22.12.2014r. w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych w Gminie Somonino na rok 2015.
  8. Uchwała numer IX/65/15 z dnia 25 listopada 2015r. w sprawie okreslenia wysokości stawek podatku od srodków transportowych w Gminie Somonino.
  9. Uchwała numer XVI/134/16 z dnia 26 października 2016r. w sprawie zmiany uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych w Gminie Somonino.
  10. Uchwała numer XXV/208/17 z dnia 24 listopada 2017r. w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych w Gminie Somonino.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

X