Wybory uzupełniające w Borczu
Sołtysem sołectwa Borcz została wybrana Pani Hanna Gruchała-Węsierska.
więcej »Sołtysem sołectwa Borcz została wybrana Pani Hanna Gruchała-Węsierska.
więcej »Piotrowo (j. kaszub. Piotrowò) - wieś kaszubska położona na Pojezierzu Kaszubskim, w gminie Somonino na południowym skraju Wzgórz Szymbarskich.
W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie gdańskim.
Wieś należała do dóbr grabowskich, które były we władaniu Zakonu Kartuzów.
W roku 1630 na miejscu wyrąbanego i wykarczowanego lasu założono tutaj osadę. Piotrowo niegdyś nosiło inne nazwy, takie jak: Fuspeterowo, (niem. Fusspeterhütte).
Kaplica (w j. kaszub. Kaplëca) – wieś położona w gminie Somonino, 1,8 km na południe od drogi krajowej nr 20 ze Stargardu Szczecińskiego do Gdyni.
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego.
Kaplica jest piękną malowniczą miejscowością kaszubską, otoczoną lasami i piękną zielenią.
Na dzień dzisiajeszy nie udało się zebrać szczegółowych informacji dotyczących wsi Kaplica.
Kamela (w j. kaszubskim Kaméla) – wieś kaszubska położona w gminie Somonino, 1,8 km na wschód od drogi krajowej nr 20 ze Stargardu Szczecińskiego do Gdyni.
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego.
Kamela była wsią włościańską (niem. Kamehlen), założona w okolicy lesistej po roku 1600. Znajdowało się tam 12 gburstw i 11 zagrodników. Większość mieszkańców była wyznania ewangelickiego (119), a tylko 54 było katolikami i należeli do parafii w Goręczynie. Szkoła była na miejscu. Przedtem ta wieś należała do starostwa skarszewskiego.
Ramleje (w j. kaszubskim Ramleje) – wieś kaszubska położona w gminie Somonino.
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego.
Ramleje leżą wśród tzw. "gór ramlejskich"; dawniej było tu tylko leśnictwo należące do rewiru stęgwałdzkiego, dopiero w 1869 roku obszar ten został na wydany na włość. Mieszkało tam wówczas 231 osób i wszyscy byli katolikami. We wsi była też szkoła katolicka, w której uczyło się 84 dzieci. W 1885 roku Ramleje liczyły 289 mieszkañców, tylko 1 był ewangelikiem.