Gmina Somonino w partnerstwie Gminy Przywidz jest beneficjentem projektu pn. "Eko Energia od Somonina aż po Przywidz", który jest współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Fotowoltaika A A A
Fotowoltaika - przedłużenie terminu oceny projektu
Szanowni Państwo, Gmina Somonino pragnie poinformować, iż w związku z dużą liczbą wniosków o dofinansowanie złożonych w ramach konkursu nr RPPM.10.03.01-IZ.00-22-001/16 dla Poddziałania 10.3.1. Odnawialne źródła energii – wsparcie dotacyjne, termin rozstrzygnięcia konkursu nastąpi w IV kwartale 2017 roku. więcej informacji: http://www.rpo.pomorskie.eu/-/przedluzenie-terminu-oceny-projektow-dotyczacych-wykorzystania-oze#
więcej »Informacja OZE
W dniu 31 stycznia 2017 r. Gmina Somonino złożyła wniosek o przyznanie dofinansowania projektu pn. „Eko Energia od Somonina aż po Przywidz” w ramach Poddziałania 10.3.1. Odnawialne źródła energii – wsparcie dotacyjne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020. Wniosek został złożony do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku, jego rozstrzygnięcie powinno nastąpić do maja 2017 roku.
więcej »Eko Energia od Somonina aż po Przywidz
Odnawialne źródła energii – wsparcie dotacyjne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Działanie 10.3. na „Przedsięwzięcia, mające na celu produkcję energii elektrycznej i/lub cieplnej
więcej »Konsultacje społeczne
Kontakt w sprawie konsultacji społecznych dotyczących fotowoltaiki: oze.konsultacjespoleczne@somonino.pl
więcej »Spotkanie dotyczące instalacji fotowoltaicznych
Wójt Gminy Somonino zaprasza na spotkanie dotyczące instalacji fotowoltaicznych. Spotkania odbędą się w ramach konsultacji społecznych (pytań, odpowiedzi oraz propozycji). Przybliżą one zasady działania, aspekty techniczne i prawne instalacji fotowoltaicznych oraz wyjaśnią system rozliczania wyprodukowanej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii z regionalnym zakładem energetycznym w świetle znowelizowanych obowiązujących przepisów prawa.
więcej »Działanie instalacji fotowoltaicznych
Obserwowane zmiany klimatyczne na terenie Polski w ostatnich latach skutkują wzrostem występowania skrajnych zjawisk atmosferycznych. Znacząco wzrosło występowanie fali upałów, czyli dni o temperaturach maksymalnych przekraczających 30 stopni, skutkujących wzrostem zapotrzebowania energii na klimatyzację oraz występowaniem gwałtownych zjawisk pogodowych jak burze i silne wiatry, co przy dominujących w kraju napowietrznych liniach przesyłowych zmniejsza niezawodność dostaw prądu.
więcej »PODŁĄCZ SIĘ DO SŁOŃCA - ZATRZYMAJ LICZNIK ENERGII ELEKTRYCZNEJ
Jaka jest minimalna wymagana powierzchnia do zainstalowania systemu fotowoltaicznego?
W zasadzie nie ma ograniczeń, co do wielkości systemu - przyjmuje się jednak, że ze względów ekonomicznych (prace projektowe, dojazd, przygotowania do instalacji) nie powinno instalować się systemów mniejszych niż 3 kWp. Powierzchnia potrzebna do wykonania instalacji o takiej mocy to około 20 m2.