Kolejnym projektem jest Bezpieczna i przyjazna szkoła „Szkoła moim drugim domem” . projekt upowszechniający i wzmacniający wybrane działania bezpiecznej szkoły, w szczególności projekty edukacyjne w gimnazjach.
Poprzez zaplanowane w projekcie działania chcemy wyeliminować wśród uczniów zachowania agresywne, poprawić bezpieczeństwo w szkole, promować zdrowy styl życia oraz chcemy aby uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy obsługi nabyli umiejętności z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Na ten projekt uzyskano dotację w kwocie 20 569,00 zł., natomiast całkowity koszt projektu wynosi 35513.90 zł.
W ramach projektu przeprowadzono cykl szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów, rodziców oraz pracowników szkoły. Szkolenia przeprowadziła wyspecjalizowana firma szkoleniowa - „Medikon” Karol Bączkowski z Gdańska. Szkolenie to obejmowało poznanie wszystkich etapów pomocy czyli: bezpieczeństwo, sprawdzanie przytomności i oddechu, wzywanie pomocy – służby ratownicze, pozycja boczna ustalona (bezpieczna), wdechy ratownicze, uciski klatki piersiowej(masaż serca). Ćwiczenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej i postępowania w zadławieniu odbywały się z użyciem profesjonalnych fantomów. Szkolenia cieszyły dużym zainteresowaniem wśród uczniów.
Widowisko artystyczne „Wywiadówka” wystawiony przez teatr profilaktyczny Kurtyna z Krakowa.
23 września 2013 r. w ramach projektu „Bezpieczna i przyjazna szkoła – projekty upowszechniające i wzmacniające wybrane działania bezpiecznej szkoły, w szczególności projekty edukacyjne w gimnazjach” Realizowane przez stowarzyszenie „Rozwiń Skrzydła” sfinansowane ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej. Gościliśmy w naszej Szkole aktorów z teatru „Kurtyna” z Krakowa, którzy zaprezentowali widowisko artystyczne pt. „Wywiadówka” poświęcone problemom rodzinnym i szkolnym. W spektaklu w zabawny sposób przedstawiono starania uczniów, dążących do odwołania wywiadówki. Na scenie zaprezentowano trzy grupy bohaterów: uczniów, którzy chcąc spełnić pokładane w nich nadzieje, gubią umiejętność dokonywania właściwych wyborów; rodziców tkwiących w mylnym przekonaniu, że są autorytetami dla swych dzieci; a także społeczność nauczycieli, którzy czasami czują się bezradni wobec problemów związanych z funkcjonowaniem rodziny. Podstawowym problemem ukazanym w spektaklu był brak komunikacji – brak umiejętności skutecznego porozumiewania się.
Wizyta w Powiatowej Komendzie Policji i Bibliotece Pedagogicznej w Kartuzach
Uczestnicy projektu „Szkoła moim drugim domem” 29 października odwiedzili Powiatową Komendę Policji w Kartuzach. Młodzież uczestniczyła w warsztatach mających na celu przeciwdziałanie agresji i przemocy oraz została zaznajomiona z konsekwencjami prawnymi łamania przepisów przez osoby niepełnoletnie. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, iż zawód policjanta to nie rzadko zawód odmienny od innych, chociażby ze względu na częsty stres, obcowanie ze światem przestępczym czy też narażanie własnego życia. Służba w policji często wiąże się także z nienormowanym czasem pracy, a co za tym idzie brakiem możliwości na realizacje innych pasji i zainteresowań. Każdy zainteresowany mógł obejrzeć pojazdy służbowe, w tym motocykle i samochody, umundurowanie, wyposażenie specjalne w postaci pistoletów, pałek służbowych oraz sprzęt łączności i aparat sygnalityczny. Kolejnym etapem wycieczki były zajęcia z biblioterapii w Bibliotece Pedagogicznej w Kartuzach. Tam uczestnicy nie rozstawali się z książką, która stanowiła klucz do wiedzy, którą trzeba było samemu odnaleźć. Młodzież tworzyła biografię znanych pisarzy według zdobytych informacji. Nad wykonywanymi zadaniami czuwali pracownicy biblioteki.
Wyspa Twórczej Edukacji
Wybrani uczniowie naszego gimnazjum realizujący projekt „Szkoła moim drugim domem”, 6 listopada uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Ośrodek Passa –Wyspa Twórczej Edukacji w Osowie. Poprzez zajęcia warsztatowe nabyli umiejętności ukształtowania i wykonania wyrobów z gliny od projektu do realizacji za pomocą modelowania ręcznego oraz mieli możliwość stosowania form zdobienia, szkliwienia i wypalania. Zajęcia z ceramiki miały na celu rozwinąć u uczniów zdolności manualne, wyobraźnię i percepcję. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość stworzenie niepowtarzanych rękodzieł. Ponadto poznali jeden z ciekawszych sposobów na spędzanie czasu wolnego .
Tego samego dnia młodzież obejrzała spektakl „Tajemnica kina” na podstawie książki "Tajemnica kina" Martina Widmarka i Heleny Willis z serii "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai" w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku. Spektakl umiejętnie wykorzystuje nowe technologie. Główny wątek, czyli poszukiwanie przestępcy odpowiedzialnego za porwanie psa słynnej gwiazdy filmowej, jest przeplatany komicznymi scenami z udziałem ekipy telewizyjnej, która relacjonuje zdarzenia. Wykorzystano m.in. ekran, na którym wyświetlano obrazy nagrywane za pomocą stojącej cały czas na scenie kamery. Kamera relacjonuje także przelot miniaturowego helikoptera nad makietą miasteczka Valleby. Członkowie ekipy ubrani zostali w ciekawe, kolorowe stroje w jednej stylistyce, co stworzyło pewnego rodzaju więź. Młody widz widzi od razu, że stanowią oni zgrany zespół, pomimo wewnętrznych animozji. Zabawne przepychanki dwóch ambitnych prezenterek, walczących o dostęp do kamery, kończą się pozytywnym akcentem, co stanowi jedyny i niebanalny morał w sztuce, która ucieka od moralizatorstwa.