Trawa cykl szkoleń i warsztatów dla nauczycieli, którzy pracują z dziećmi w wieku przedszkolnym w Gminnym Przedszkolu w Goręczynie oraz w Szkołach Podstawowych w Somoninie i Egiertowie.
Na początku lutego 2017 roku wzięli oni udział w dwudniowych warsztatach na temat stosowania metody Klanzy w terapii logopedycznej, prowadzone przez przedstawicieli Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów Klanza.
Następnie pod koniec lutego odbyło się szkolenie z innowacyjnego narzędzia i metody edukacji matematycznej dzieci w wieku przedszkolnym, jakim jest wiatrak matematyczny.
WIATRAK MATEMATYCZNY jest pomocą dydaktyczną, stworzoną przez Izabelę Żukowską i Urszulę Dąbrowską z olsztyńskiego „Teatru za Dwa Grosze”. Jest to innowacyjne narzędzie, służące do nauki matematyki poprzez ruch i aktywność własną dzieci w wieku przedszkolnym.
Zabawy z Wiatrakiem pomagają nauczycielom w sposób oryginalny realizować Podstawę programową wychowania przedszkolnego (z dnia 15 stycznia 2009).
Nasza pomoc dydaktyczna wspomaga rozwój intelektualny dzieci, sprzyja rozwojowi myślenia i nabywaniu umiejętności matematycznych przedszkolaków.
Podczas zabaw z wykorzystaniem Wiatraka uczymy orientacji w schemacie własnego ciała i przestrzeni, rytmów, konstruowania gier. Kształtujemy umiejętności liczenia, dodawania, odejmowania, mierzenia. Wprowadzamy w świat pojęć geometrycznych. Ćwiczymy również koordynację, równowagę oraz sprawność manualną uczestników. Łączymy bodźce wzrokowe, dotykowe i ruch.
Istotnym walorem Wiatraka jest połączenie edukacji matematycznej dzieci z różnorodnymi zabawami ruchowymi, które możemy realizować zarówno w sali przedszkolnej jak i w plenerze.
Wielobarwny Wiatrak dostarcza wrażeń na kilku poziomach: pobudza wyobraźnię, buduje emocje, wyzwala energię. Uczy współpracy i działania w grupie. Jest metodą wyrażania własnej ekspresji i odreagowania napięć, a przede wszystkim świetną zabawą!
Zabawy matematyczne z Wiatrakiem zostały sklasyfikowane w oparciu o kręgi tematyczne profesor Edyty Gruszczyk -Kolczyńskiej. Wiatrak jest prawnie chronioną własnością, wzór został zastrzeżony w Urzędzie Patentowym RP (nr 21667).
Wszelkie działania odbywa się w ramach projektu pn. „Przedszkolaki z naszej paki w Gminie Somonino” – miejsca w przedszkolach, dodatkowe zajęcia i nauczyciele pełni kompetencji, który jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Działanie 3.1. Edukacja przedszkolna.