W ubiegłą środę, 19 marca 2014 r. Gmina Somonino podpisała w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego umowę o przyznaniu pomocy na zadanie pn. „Budowa parku rekreacyjno-naukowego w miejscowości Goręczyno”.
Całkowita wartość zadania wyniesie 614 733,98 zł. Zaś wartość przyznanego na ten cel dofinansowania w ramach działania „Odnowa i Rozwój Wsi” wynosi 379 396 zł.
Celem operacji jest poprawa jakości życia na obszarach wiejskich poprzez budowę parku rekreacyjno-naukowego w Goręczynie, co wpłynie także na zaspokojenie potrzeb społecznych mieszkańców wsi. Ponadto innowacyjny charakter operacji wpłynie na wzrost atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej obszarów wiejskich.
Utworzenie parku jest projektem innowacyjnym nie tylko w skali Gminy Somonino, ale również całego Powiatu Kartuskiego. Po raz pierwszy na tym obszarze powstanie park rekreacyjno – naukowy zainspirowanym krajobrazem polodowcowym Szwajcarii Kaszubskiej. Park będzie stanowił parafrazę schematu form polodowcowych Szwajcarii Kaszubskiej, to znaczy jego ukształtowanie będzie zainspirowane krajobrazem polodowcowym.
Planowana operacja, polegająca na budowie parku, łączy w sobie elementy rekreacji i edukacji. Niewątpliwie do elementów rekreacyjnych operacji należą między innymi:
- skałka wspinaczkowa,
- mały plac zabaw (zestaw zabawowy ze ślizgawką, linarium, sprężynowiec, różnego typu huśtawki, kółko i krzyżyk, tablica do pisania kredą,
- ścieżka zdrowia (słupki sprawnościowe, ruchomy pomost, równoważnia),
- siłownia zewnętrzna dla młodzieży (drabinka, dżokej, poręcz równoległa, wypychacz – przyciągacz, motyl-schodek, wioślarz, nordic walking, rowerek),
- ławki z oparciem oraz stoliki betonowe z siedziskami.
W projekcie parku ujęto także szereg urządzeń o charakterze edukacyjnym:
- kółko i krzyżyk,
- tablica do pisania kredą dla najmłodszych,
- liczydło ze stolikami,
- koło Newtona - barwy i wielkości są tak dobrane, aby przy szybkim obracaniu się krążka obserwator widział go jako jednolicie biały, nauka mieszania barw, poznawanie zjawisk optycznych,
- lustro walcowe do poznania praw fizycznych związanych z obserwowanym zjawiskiem,
- zegar słoneczny do nauki pomiaru czasu,
- punkt widokowy z lunetą obserwacyjną.
W parku będą się znajdowały także tablice informacyjne prezentujące zasady działania poszczególnych urządzeń i zawierające informacje o roślinności w parku.
Ponadto na palcu rekreacyjny – naukowym zostanie wybudowana wiata, w której będą mogły się odbywać tzw. lekcje otwarte. Zostanie utworzony plac lekcyjny, na którym oprócz stolików z siedziskami będą znajdowały różnego typu urządzenia przybliżające zjawiska fizyczne, np. koło młyńskie.
Planowany do budowy park będzie ogólnodostępny dla wszystkich mieszkańców i turystów. Wachlarz zaplanowanych do posadowienie w parku urządzeń jest bardzo szeroki i będzie budził zainteresowanie zarówno najmłodszych dzieci, jak i młodzieży do 26. roku życia.
Realizacja projektu potrwa prawdopodobnie do końca bieżącego roku. Obecnie trwa przygotowanie procedury przetargowej w celu wyłonienia Wykonawcy robót budowlanych.