Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Somoninie zakończył działania w ramach projektu systemowego pn. „Najpierw nauka potem praca” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki; Priorytet: VII Promocja integracji społecznej; Działanie: 7.1. Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji; Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej
Założeniem realizatora zadań było: podniesienie kwalifikacji zawodowych, kompetencji psychospołecznych, kształtowanie postaw prozdrowotnych oraz podniesienie wiedzy z zakresu patologii życia rodzinnego, nabycia umiejętności radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi, dążenie do podniesienia wykształcenia, jak również upowszechnienie pracy socjalnej w gminie.
W ramach III edycji projektu 15 osób ukończyło zajęcia reintegracji zawodowej i społecznej realizowane w Centrum Integracji Społecznej w Ostrzycach. Uczestnicy nabyli zarówno praktyczne jak i teoretyczne umiejętności zawodowe w pracowni krawieckiej, opiekuńczo – pielęgnacyjnej i ogrodniczo – porządkowej. Podjęte działania w ramach aktywizacji zawodowej i społecznej, prowadzone przez Centrum Integracji Społecznej w Ostrzycach, przyniosły już wymierne efekty. Dwie kobiety po dwumiesięcznym udziale w zajęciach w pracowni opiekuńczo – pielęgnacyjnych zostały skierowane na praktyki zawodowe. Ukończenie praktyk pozwoli im na wykorzystanie teoretycznych umiejętności w pracy zawodowej i będzie dodatkowym atutem podczas ubiegania się o zatrudnienie. Dwóch mężczyzn po trzymiesięcznym okresie uczestnictwa w zajęciach reintegracji zawodowej i społecznej podjęło pracę; jeden w charakterze pracownika drogowego – brukarz, drugi w charakterze pracownika ogólnobudowlanego.
W ramach niniejszego projektu w 2013 roku realizowany był Program Aktywności Lokalnej, skierowany do kobiet borykających się z problemem przemocy w rodzinie. W ramach programu 10 kobiet od miesiąca stycznia do grudnia systematycznie uczestniczyło w spotkaniach z terapeutą ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Spotkania terapeutyczne prowadził specjalista ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie Pan Mariusz Wilk, który od ponad 25 lat zajmuje się pracą z ludźmi. Zdobywał doświadczenie zawodowe pracując w Przedszkolu Terapeutycznym, Świetlicy Terapeutycznej. Przez dwanaście lat pracował w Centrum Interwencji Kryzysowej na stanowisku specjalisty ds. interwencji. Od 15 lat prowadzi szkolenia dotyczące m.in. interwencji kryzysowej, działań podejmowanych w sytuacji przemocy, warsztaty umiejętnego pomagania, umiejętności komunikacyjnych, zarządzania, coachingu i wiele innych.
W ramach Programu Aktywności Lokalnej kobiety miały również możliwość uczestniczenia w spotkaniach grupy samopomocowej oraz w spotkaniach ze specjalistami tj. psychologiem i prawnikiem. Spotkania Grupy Wsparcia, jak i udzielanie wsparcia psychologicznego prowadziła Hanna Król. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, psycholog od wielu lat współpracuje z instytucjami działającymi na rzecz wsparcia rodziny: Ośrodek Pomocy Społecznej, Centrum Interwencji Kryzysowej, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy. Członek komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych oraz Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Poradnictwo prawne prowadził doświadczony prawnik specjalizujący się w zakresie prawa pomocy społecznej i prawa rodzinnego.
W I kwartale 2013 roku w ramach działań mających na celu aktywizację zawodową i społeczną uczestniczki programu brały udział w zajęciach z doradcą zawodowym. Kobiety wraz ze specjalistą pracowały nad rozwojem osobistym i zawodowym. Udział w zajęciach pozwolił na określenie i poznanie własnych kompetencji, zdolności i predyspozycji zawodowych. Sporządzenie indywidualnej ścieżki zawodowej umożliwiło skierowanie uczestniczek na kursy zawodowe dostosowane do ich możliwości i preferencji.
W II kwartale 2013 roku w ramach działań mających na celu aktywizację zawodową uczestniczki Programu Aktywności Lokalnej brały udział w szkoleniach i kursach zawodowych tj.:
- kurs podstaw przedsiębiorczości, który obejmował szeroko rozumiane aspekty prawne i ekonomiczne działalności gospodarczej, jak i księgowość firm. Panie uczyły się również sporządzania Biznes Planu, podstaw wizerunku firmy oraz marketingu. Zajęcia poprowadził doświadczony trener Centrum Szkoleń ARS.
- kurs gastronomi/agroturyzmu, który pozwolił na nabycie praktycznych umiejętności kulinarnych z zakresu przygotowania potraw z warzyw, mięsa, ryb jak i potraw mlecznych, mącznych, jarskich. Kobiety również zapoznały się z higieną pracy i produkcji oraz obsługą maszyn gastronomicznych. Kurs poprowadził szef restauracji Wenecja w Ustce – Dariusz Pestka.
- kurs projektowania wnętrz, który obejmował zajęcia teoretyczne, tj.: historię, filozofię, estetykę oraz zajęcia praktyczne tj. urządzanie wnętrz, projektowanie pomieszczeń, dekoracja. W ramach kursu odbyły się również warsztaty kreatywności – techniki rozwijania kreatywności i twórczego myślenia. Zajęcia poprowadziła trenerka z AP Edukacji Gdańsk.
W ramach Programu Aktywności Lokalnej raz w miesiącu odbywały się spotkania Grupy Wsparcia dla osób borykających się z problemem przemocy w rodzinie, mieszkających na terenie Gminy Somonino.
Sytuacja na rynku pracy nadal jest niestabilna, powoduje to potrzebę ciągłego doskonalenia zawodowego oraz podnoszenia kompetencji społecznych. Dostosowanie własnych kwalifikacji zawodowych do aktualnych realiów rynku pracy jest niezbędne dla efektywnego poszukiwania pracy czy też utrzymania obecnego zatrudnienia. Projekt systemowy pn. „Najpierw nauka potem praca” zaplanowany był w taki sposób, aby wychodzić naprzeciw tym oczekiwaniom. Podejmowane działania z założenia mają przynosić efekty długofalowe. Przeprowadzona ewaluacja pozwala stwierdzić, że u większości uczestników projektu zaszył pozytywne zmiany zarówno w sferze zawodowej jak i funkcjonowania społecznego. Powyższe stanowi przesłankę dla podejmowania przez GOPS dalszych wysiłków w kierunku pozyskiwania dodatkowych środków finansowych na realizację tego typu działań.