W ramach projektu systemowego pn. „Najpierw nauka potem praca” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki; Priorytet: VII Promocja integracji społecznej; Działanie: 7.1. Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji; Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej 22 osoby kontynuują udział w zajęciach.
Aktualnie 13 osób uczestniczy w zajęciach reintegracji zawodowej i społecznej w Centrum Integracji Społecznej w Ostrzycach, gdzie nabywają zarówno praktycznych i teoretycznych umiejętności zawodowych. W pracowni krawieckiej 5 kobiet nabywa i doskonali nowe umiejętności w zawodzie szwaczki. W pracowni opiekuńczo – pielęgnacyjnej 3 kobiety oraz 1 mężczyzna doskonalą umiejętności pozwalające kompleksowo sprawować opiekę nad osobami chorymi, zależnymi. W pracowni ogrodniczo – porządkowej 4 mężczyzn wzbogaca wiedzę z zakresu pielęgnacji roślin ozdobnych.
Ponadto w ramach zajęć w Centrum uczestnicy projektu brali udział w kursie „Instruktaż kształtowania swojego wizerunku”. Udział w kursie pozwolił na zdobycie teoretyczno – praktycznych umiejętności z zakresu stylizacji i wizażu.
Podjęte działania w ramach aktywizacji zawodowej i społecznej prowadzonej przez Centrum Integracji Społecznej w Ostrzycach przyniosły już wymierne efekty. Dwie kobiety po dwumiesięcznym udziale w zajęciach w pracowni opiekuńczo – pielęgnacyjnych zostały skierowana na praktyki zawodowe. Ukończenie praktyk pozwoli im na wykorzystanie teoretycznych umiejętności w praktyce oraz będzie dodatkowym atutem podczas ubiegania się o zatrudnienie. Po dwumiesięcznym okresie uczestnictwa w zajęciach reintegracji zawodowej i społecznej jeden mężczyzna podjął pracę w charakterze pracownik drogowy – brukarz.
Sytuacja na rynku pracy jest niestabilna, co powoduje potrzeby ciągłego kształcenia się zarówno zawodowego jak i podnoszenia kompetencji społecznego. Dostosowanie własnych kwalifikacji zawodowych do aktualnych realiów rynku pracy jest niezbędne do efektywnego poszukiwania pracy.
Program Aktywności Lokalnej w 2013 roku skierowany jest do kobiet borykających się z problemem przemocy w rodzinie. W ramach programu 10 kobiet od miesiąca stycznia do grudnia systematycznie uczestniczy w spotkaniach z terapeutą ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Kobiety mają również możliwość uczestniczyć w spotkaniach grupy samopomocowej oraz w spotkaniach ze specjalistą tj. psychologiem, prawnikiem.
W I kwartale 2013 roku w ramach działań mających na celu aktywizację zawodową i społeczną uczestniczki programu brały udział w zajęciach z doradcą zawodowym. Kobiety wraz ze specjalistą pracowały nad rozwojem zarówno osobistym, jak i zawodowym. Udział w zajęciach pozwolił na określenie i poznanie własnych kompetencji, zdolności i predyspozycji zawodowych. Sporządzenie indywidualnej ścieżki zawodowej umożliwiło skierowanie uczestniczek na kursy zawodowe dostosowane do ich możliwości i preferencji.
W ramach Programu Aktywności Lokalnej raz w miesiącu odbywają się spotkania Grupy Wsparcia dla osób borykających się z problemem przemocy w rodzinie mieszkających na terenie Gminy Somonino. Spotkanie grupy samopomocowej jest spotkaniem otwartym. Każdy mieszkaniec gminy może podzielić się własnym doświadczeniem oraz otrzymać wsparcie od innych osób borykających się z problemem przemocy w rodzinie. Najbliższe spotkanie Grupy Wsparcia odbędzie się dnia 11 maja 2013r., na które osoby zainteresowanie serdecznie zapraszamy.