W ramach projektu systemowego pn. „Najpierw nauka potem praca” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki; Priorytet: VII Promocja integracji społecznej; Działanie: 7.1. Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji; Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej 23 osoby rozpoczęły udział w działaniach mających na celu aktywizację zawodową, społeczną, edukacyjną oraz zdrowotną. W roku 2013 zaplanowano dla uczestników udział w zajęciach reintegracji zawodowej i społecznej oraz zajęcia w ramach Programu Aktywności Lokalnej.
W zajęciach reintegracji zawodowej i społecznej w Centrum Integracji Społecznej Ostrzycach uczestniczy 13 osób. Mają oni możliwość nabyć zarówno praktyczne jak i teoretyczne umiejętności w pracowni pielęgnacyjno – opiekuńczej; krawieckiej i ogrodniczo – porządkowej.
W Programie Aktywności Lokalnej skierowanym do kobiet borykających się z problemem przemocy w rodzinie uczestniczy 10 osób. Uczestniczki będą korzystać ze wsparcia w postaci: spotkań z terapeutą ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, Grupy Wsparcia, indywidualnego poradnictwa psychologicznego, doradztwa zawodowego oraz kursów zawodowych dostosowanych do predyspozycji uczestników.
Spotkania terapeutyczne poprowadzi Mariusz Wilk.
Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego – pedagog. Od ponad 25 lat zajmuje się pracą z ludźmi. Zdobywał doświadczenie zawodowe pracując w Przedszkolu Terapeutycznym, Świetlicy Terapeutycznej. Przez dwanaście lat pracował w Centrum Interwencji Kryzysowej na stanowisku specjalisty ds. interwencji. Od 15 lat prowadzi szkolenia dotyczące m.in. interwencji kryzysowej, działań podejmowanych w sytuacji przemocy, warsztaty umiejętnego pomagania, umiejętności komunikacyjnych, zarządzania, coachingu i wiele innych.. Współtworzył program „Tu i teraz” polegający na wspólnych z Policją interwencjach dotyczących przemocy domowej. Prowadził i prowadzi nadal zajęcia na kilku wyższych uczelniach – Akademia Medyczna w Gdańsku, Pomorska Akademia Pedagogiczna w Słupsku, Uniwersytet Gdański, Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu. Współpracował i nadal współpracuje z wieloma organizacjami i firmami. Prowadzi coaching menadżerski dla odbiorców biznesowych a także sektora społecznego.
Wiceprzewodniczący zespołu budującego Gdański Program Przeciwdziałania Przemocy Domowej. Członek Interdyscyplinarnego Zespołu Ekspertów zajmującego się problematyką molestowania seksualnego dzieci. Współautor i autor poradników , podręczników i artykułów dla nauczycieli, pedagogów i psychologów, dotyczących między innymi kultury organizacyjnej w oświacie, budowania współpracy interdyscyplinarnej. trudnych sytuacji w szkole, samobójstw, współpracy, roli pedagoga szkolnego, asertywności, kryzysu i innych.
W roku 2000 otrzymał certyfikat terapeuty krótkoterminowego (EBTA), w 2005 certyfikat specjalisty w zakresie przemocy domowej a w 2006 został wyróżniony honorową odznaką „Złoty Telefon”. Od 2010 kieruje Centrum Treningu Umiejętności Społecznych prowadzone przez Towarzystwo Pomocy Im. Św. Brata Alberta w Gdańsku.
Doradztwo zawodowe poprowadzi Monika Rolbiecka.
Pedagog, doradca zawodowy. Jest absolwentką Akademii Pomorskiej w Słupsku, ukończyła pedagogikę społeczną o specjalizacji doradztwo społeczno-zawodowe. Ponadto nadal podnosi swoje kwalifikacje zawodowe studiując pedagogikę specjalną - rehabilitacja społeczna i zawodowa z doradztwem w Uniwersytecie Gdańskim. Drugim kierunkiem, któremu z pasją się oddaje jest Job-coaching, doradztwo zawodowe, edukacyjne i coaching kariery w Centrum Kształcenia Praktycznego przy Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie. Trener posiadający doświadczenie w pracy z osobami bezrobotnymi, niepełnosprawnymi oraz młodzieżą. Współpracuje z instytucjami wspierającymi aktywizację zawodową i społeczną. Aktualnie pracuje w organizacji pozarządowej - Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym.
Spotkania Grypy Wsparcia poprowadzi Hanna Król.
Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, psycholog od wielu lat współpracuje z instytucjami działającymi na rzecz wsparcia rodziny: Ośrodek Pomocy Społecznej, Centrum Interwencji Kryzysowej, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy. Członek komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych oraz Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie.